Budování nových návyků aneb jak dlouho poslouchat nahrávku?

Často se mě ptáte „proč 4 týdny?“, „proč mám hypnotickou nahrávku poslouchat 4 týdny?“. Odpověď není tak úplně snadná. Na toto téma existuje hromada studií a ani ty se zcela neshodnou. 4 týdny odpovídají zavedení nové myšlenky, po které by měla přijít i vytoužená životní změna. U většiny lidí jsou tou dobou patrné už i změny. Zdaleka ne ale u každého.

Staré versus nové

A proč vlastně vůbec posloucháme nahrávku pořád dokola? Protože potřebujeme nové myšlenky upevnit.

Během sezení odhalíme příčinu toho, proč se věci ve Vašem životě dějí jinak, než jak byste si přáli. Z pravidla je důvodem skryté přesvědčení osvojené v dětství, které již není, pokud vůbec kdy bylo, pravdivé. Přesvědčení, které jsme si nevědomky osvojili, aby nás chránilo, které nám ale v současnosti vytváří už jen potíže. A tak se ho v rámci sezení zbavíme.

Toto přesvědčení ale spustilo určité chování, z kterého se časem stal návyk. Ve chvíli, kdy odstraníme příčinu problému, potřebujeme, aby se místo toho ve vaší hlavě umístila nová, správná (žádoucí) myšlenka, a abyste automaticky nesklouzli k původnímu návyku, který už můžete mít pěkně vrytý pod kůži.

S tím nám právě pomůže hypnotická nahrávka.

Různé studie, různé teorie

Často narazíme na názor, že změnit nebo zavést nový zvyk trvá 21 dní. Poprvé (alespoň oficiálně) s tímto číslem přišel již před více jak šedesáti lety Dr. Maxwell Maltz1, plastický chirurg, který zjistil, že jeho pacientům trvá průměrně 21 dní, než si zvyknou na svůj upravený vzhled.

Jiná studie zjišťující, jak dlouho trvá lidem osvojit si nový zvyk, zaměřená na zdravý životní styl, byla proveden v roce 20102. Výsledky byly poměrně různorodé, pohybující se mezi 18 a 254 dny. Průměrně pak 66 dní.

John Assaraf, současný oblíbený mentor a autor bestselerů v oboru neurovědy, doporučuje nezačínat se zvykem, pokud se pevně nerozhodnete vydržet alespoň 100 dní.

Asi nejzajímavější čísla z pohledu hypnoterapie a hypnotické nahrávky přináší neurovědkyně Caroline Leaf3. Podle jejích studií a zkušeností z praxe je potřeba 21 dní pro uložení myšlenky do dlouhodobé paměti a 63 dní pro osvojení nového zvyku.

Právě na základě studií Dr. Leaf je stanovena doba, kdy je potřeba nahrávku každý den poslouchat, aby byla nová myšlenka bezpečně v mysli uložena, což je hlavním základem pro změnu zvyku. Samozřejmě můžete nahrávku poslouchat i následně.

Klíčová je víra a chuť do změny, vůle je v záloze

Zní to jednoduše, dokonce to jednoduché i je, ale bez trochy praxe to pro mnohé může být pořádná výzva. Vím, o čem mluvím.

Od dětství jsem byla spíše technicky zaměřená, a tak jsem razila heslo „uvěřím, až uvidím“. V tomto případě je ale ideální osvojit si opačný přístup, tedy „uvidím, až uvěřím“. Ten má překvapivé a často až neuvěřitelné výsledky. Dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jak je možné, že u někoho probíhají změny snadno a v podstatě okamžitě, nezávisle na závažnosti problému, s kterým se potýkají, a u jiných, jako to bylo i v mém případě, to trvá (pro mě frustrující) týdny až měsíce.

Tím klíčem je víra spolu s touhou po změně. Pokud zapojíte všechny své smysly a procítíte ty emoce štěstí, úlevy, nadšení a triumfu z dosaženého cíle, pak jednoduše zjistíte, že ve Vás už ke změně skutečně došlo.

Ve chvíli, kdy jen posloucháte nahrávku a neprocítíte ten výsledek, protože jste prostě zvyklí, že Vám jsou nejdříve předloženy důkazy, než se radujete ze změny, budete potřebovat poslouchat nahrávku poměrně dost dlouho na to, aby se Vám nové myšlenky zautomatizovaly, dostaly pod kůži, do krve a hlavně trvale do hlavy. Teprve pak se začne změna projevovat i ve Vašem životě.

Nutno dodat, že jsou ale i takové případy, kdy se i „zatvrzelí bezvěrci“ změnili jako lusknutím prsty. Holt výjimky potvrzují pravidlo.

Emoce, víra a náš mozek

Věřit něčemu jen tak bez důkazu pomáhá? Zní Vám to moc nevěrohodně? Bojíte se, že, když si dovolíte slepě uvěřit, dokonce si tu radost z vytouženého cíle i prožít se všemi emocemi, že nakonec zjistíte, že jste se jen obelhávali? Ne, nebojte se! Zkusím Vám teď ve zkratce vyložit, proč a jak to funguje.

Začněme těmi emocemi. Emoce stimulují další části mozku a vytváří hormony, které pomáhají naší paměti. Pravděpodobně pro Vás není překvapením, že emoce zlepšují paměť.

Většina z nás si až do malých detailů vybaví emočně naplněné chvíle jako třeba svatbu nebo narození dětí. Když bych se Vás ale zeptala, co se zrovna vyučovalo v páté třídě třetí týden v úterý druhou hodinu, jen málokdo by věděl odpověď (alespoň tu konkrétní, jinak by běžnou odpovědí bylo poťukání si na čelo).

Komunikace, řízení i vznik našich myšlenek, pocitů a chování je umožněn pomocí neuronů (nervových buněk), které spolu vzájemně komunikují. Ve chvíli, kdy vznikne nová myšlenky, emoce nebo chování, vytvoří se v naší hlavě také nová komunikační cesta mezi neurony. Ta se s každým opakováním dané myšlenky posiluje a probíhá snáze, jako když si postupně vyšlapáváte pěšinku, až se z ní časem stane dálnice.

Naopak, pokud přestanete na něco myslet, dané spojení mezi neurony začne slábnout, až časem zmizí.

Jinak řečeno, ve chvíli, kdy si nové myšlenky, ten náš vytoužený cíl, vpustíme do hlavy, věříme jim a opakovaně je prožijeme, stává se z nás právě ten člověk, který se v tom cíli nachází.

Každý jsme jedinečný, každý se potýkáme s více či méně jinými problémy a každý máme i svůj jedinečný proces, jak tyto problémy překonat. Není tedy divu, že změny, o která se snažíme, trvají každému z nás jinak dlouho. Všichni se ale učíme opakováním. Naše mysl si jím upevňuje a automatizuje myšlenky a následně i chování. Pokud takové myšlenky utvrdíme i emocemi spojenými s tím, jak moc si změnu přejeme a jak v ní věříme, splní se nám naše přání rychle a snadno.

1MAXWELL MALTZ: The New Psycho Cybernetics; dostupné online: The New Psycho Cybernetics By Maxwell Maltz ( 1) : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

2PHILLIPPA LALLY, CORNELIA H. M. VAN JAARSVELD, HENRY W. W. POTTS AND JANE WARDLE: How are habits formed: Modelling habit formation in the real world; dostupné online: How are habits formed: Modelling habit formation in the real world (ispa.pt)

3CAROLINE LEAF: Why We Keep Making the Same Mistakes + Tips to Break Bad Habits; dostupné online: Why We Keep Making the Same Mistakes + Tips to Break Bad Habits – Dr. Leaf (drleaf.com)

Jsem požitkářka a ráda zdolávám překážky. Pomáhat lidem překonat ty jejich na cestě k vysněnému životu, aby si i oni začali užívat života naplno, je mou radostí a posláním.  Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.