Jak se zbavit deprese a úzkosti? Obnovit spojení!

Do deprese se zpravidla dostaneme, když se rozcházíme se svými vnitřními hodnotami, když neděláme to, co nás láká, po čem toužíme, co je podle nás to správné a to pravé.

Pokud jste se někdy cítili na dně, jako by se nad Vámi i ve Vás stáhla černá mračna a nechtěla odejít, je tento článek, který je tentokrát pojmutý jako recenze jedné knihy, určen právě Vám.

Spisovatel Johann Hari, který trpěl dlouhá léta depresemi a více jak deset let se na ně léčil, se ve své skvělé, překvapivě velmi čtivé knížce Ztráta spojení1, rozhodl odhalit pravé příčiny deprese. Zjistil totiž, že tvrzení, že deprese je způsobena chemickou nerovnováhou, nedostatečnou tvorbou serotoninu, je značně přehnané, a že vedlejší účinky doprovázející léčení antidepresivy jsou často příliš velkou cenou, kterou není třeba platit.

Po podrobném průzkumu studií antidepresiv přišel na to, že jejich významná část je ve skutečnosti placebo efekt, a že především špatně nastavené propojení mezi farmaceutickým průmyslem a západní medicínou stojí za tendencí ignorovat vliv okolí na naše fyzické i duševní zdraví.

Jak deprese vznikají?

A jaké příčiny deprese tedy odhalil? Těch zásadních je celkem devět a všechny jsou formou odpojení se od vnitřních hodnot a společnosti:

Odpojení od smysluplné práce

Lidé pracující na pozicích s minimálními pravomocemi, autoritou nebo možnostmi něco změnit nebo samostatně vytvořit jsou méně společenští a mají mnohem větší pravděpodobnost výskytu deprese.

„Když je práce obohacující, život je plnější, a to se odráží i v tom, co děláte mimo pracovní dobu. Ale když je práce otupující, máte toho na konci pracovního dne tak akorát dost. Prostě jste vyřízený.“

Odpojení od ostatních lidí

Studie ukazují, že samota a pocit, že nikam nepatříte, zvyšují úroveň hladiny kortizolu (hormonu stresu) na podobné hodnoty, jako kdybyste byli fyzicky napadeni. Značně tak ovlivňují fyzické zdraví (vyšší riziko úmrtnosti, snížená imunita).

„Včela je zmatená, když ztratí svůj úl, a právě tak je i člověk ztracený, když přijde o své spojení se skupinou.“

Odpojení od smysluplných hodnot

Konzumní společnost, ve které žijeme, nás odpojuje od smysluplných hodnot. Zatímco nákup značkového oblečení nebo nového auta nás uspokojí pouze dočasně, než budeme chtít ještě víc, a to znovu a znovu, uspokojení smysluplných hodnot nás skutečně pozvedne.

„Nezdravé jídlo pokřivuje naše tělo. Nezdravé hodnoty křiví naši mysl. Materialismus je jako KFC pro duši.“

Odpojení v důsledku traumatu z dětství

Trauma v dětství je dalším faktorem, který významně zvyšuje pravděpodobnost deprese v pozdějším věku. Pokud si takové trauma nepřiznáme, problém jen prohlubujeme. Neměli bychom se jen ptát, co nám je, ale také na to, co se nám stalo.

Odpojení od společenské prestiže a respektu

Depresi můžeme také více pozorovat ve společnostech s velkými sociálními rozdíly.

„Když jsou rozdíly ve statusu příliš velké, vytváří to pocit malomyslnosti, kterému nemůžeme uniknout.“

Odpojení od přirozeného prostředí

Lidé žijící blíže přírodě méně podléhají stresu a zoufalství. Je to naše přirozené prostředí.

Odpojení od nadějné nebo bezpečné budoucnosti

Deprese se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají pocit, že ztratili kontrolu nad svým životem.

„Když máš stabilní obraz sebe sama v budoucnosti dává Ti to perspektivu. Můžeš říct – momentálně mám blbý den, ale nebudu mít blbý život.“

Pravá role genů

Deprese je často připisována genům a geny její vznik skutečně ovlivňují. Zdaleka však v menší míře, než se předpokládá (pouze v 37 % případů).

Pravá role změn v mozku

Změny v mozku probíhají na základě myšlenek a zkušeností. Pokud jsme ponoření do zoufalých myšlenek více než do těch šťastných, přizpůsobuje se tomu i náš mozek a naše myšlení pak snáze sklouzne k negativním myšlenkám.

„Být dobře přizpůsoben nemocné společnosti není měřítkem zdraví.“

Jak bojovat proti depresím

Teď již nejspíš tušíte, že doporučení, jak zatočit s depresemi, budou založeny na předcházení zmíněných „odpojení“, a ne na antidepresivech. I když doporučení zahodit je, v případě, že je užíváte, zde také nenajdete. Spíš návod, jak se jich postupně, v rámci konzultací s doktory, zbavit. Ve zkratce:

Začněte trávit více času s lidmi, které milujete.

Zkuste sociální antidepresiva. Spojte se s lidmi kolem Vás. „Je to obnova lidské přirozenosti.“

Najděte si smysluplnou práci.

„Štěstí znamená mít opravdový pocit, že jste pozitivně ovlivnili někoho jiného.“

Jaký je Váš žebříček hodnot? Žijte podle něho a nejděte si komunitu, která ho má stejně nastavený, abyste se se vzájemně podpořili.

Buďte solidární a překonejte závislost na vlastním já (egu). Otevřete svou mysl, objevte, co ve Vás dříme a co je jen vykonstruované ego. Pocítíte pak větší motivaci k tomu, abyste o sebe lépe a zdravě pečovali a abyste vytvářeli vazby s ostatními.

Překonejte trauma z dětství. Každý z nás zažil nějaké větší nebo menší trauma. Ta z dětství nás obvykle poškozují nejvíc, protože se proti nim nedokážeme sami bránit, a tak přijdeme s jiným vysvětlením či řešením. S tím pak obvykle celou záležitost v sobě uzavřeme. Neuvědomujeme si, že nás i roky po té ovlivňuje. Pokud se chceme posunout, je třeba celou záležitost přehodnotit, a to ideálně ve spolupráci s někým, kdo nám pomůže vidět celou věc z jiných úhlů pohledu.

Získejte budoucnost! „Dělejte to, co chcete. Jste přece člověk. Žijete jen jednou. Co byste chtěli dělat místo toho – něco, co nechcete?“

Proč si knihu Ztráta spojení přečíst?

Kniha Ztráta spojení mě zcela nadchla pro svou čtivost, která je vzhledem k odbornosti a hromadě studií, které obsahuje, velmi překvapující, a pro jasnou zprávu a návod, jak se depresí nadobro zbavit a ne je pouze tlumit vyššími a silnějšími dávkami antidepresiv.

Vřele ji doporučuji každému, nejen trpícím depresemi. Nastavuje nám totiž zrcadlo a ukazuje hodně škodlivých návyků, které v dnešní době (ne)přirozeně sílí v každém z nás – lidé pracují spíše jako osamocení roboti než žijící společenské bytosti, komunikují přes různá zařízení raději než naživo, podléhají materialismu a touze po jednoduchém a okamžitém řešení pomocí jedné pilulky. Teď jsem v podstatě popsala své já, pár let dozadu. A ani dnes nemohu říct, že jsem se od těchto zvyků zcela oprostila.

Není pak divu, že počet lidí s depresemi každým rokem roste a již teď dosahuje celosvětově dle Světové zdravotnické organizace několik set miliónů2.

Hypnoterapie a deprese

A jak Vám s depresemi může pomoct RTT hypnoterapie? Mnoha způsoby! Pomůže Vám jasně určit trauma, které Vás tíží, a překonat ho, motivovat Vás ke změně životního stylu, posílit sebevědomínajít Váš životní cíl.

Odkazy

1JOHANN HARI: Ztráta spojení. Odhalte pravé příčiny deprese. Vydání první. Bratislava: vydavatelství NOXI, 2020. ISBN 978-80-8111-530-1.

2WORLD HEALTH ORGANIZATION: Depression; dostupné online: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

Jsem požitkářka a ráda zdolávám překážky. Pomáhat lidem překonat ty jejich na cestě k vysněnému životu, aby si i oni začali užívat života naplno, je mou radostí a posláním.  Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.